از آنجا که به اعتقاد هیئت مدیره اتحادیه ، اعضاء صنف صاحبان اصلی اتحادیه بوده و ما بعنوان نماینده ایشان مسئولیت امور اجرایی مربوط به صنف را در این چهار سال بعهده داشته ایم بر خود فرض دانستیم که گزارش مصور و مدلل از عملکرد چهار ساله خود را به حضورتان تقدیم نمائیم . حاصل ایفای این وظیفه قانونی یک نشریه 50 صفحه ای است که در تاریخ 31/04/96 حضور تمامی اعضاء محترم در سطح استان ارسال گردیده است . شاید برای اولین بار در تاریخ اتحادیه های صنفی کشور باشد که اتحادیه ای در این سطح با چاپ نشریه ای گزارش عملکرد خود را خدمت اعضاء محترم تقدیم می نماید . به امید آن که این سنت حسنه در سالهای طولانی پیش روی جامعه عینک سازان و عینک فروشان استان تداوم یابد .لازم به ذکر می باشد با توجه به این که کسب رتبه اتحادیه برتر استانی در سال 95 توسط این اتحادیه در تیرماه سال 96 از طرف مسئولان اعلام گردید گزارش آن و بسیاری از اقدامات دیگر در این مجموعه گنجانده نشده است.

 

 

سخنی با همکاران:

حمد و سپاس پروردگار متعال را که بر ما منت نهاده و افتخار خدمتگزاری به همکاران محترم را به هیئت مدیره اتحادیه عنایت نموده و خدا را شاکریم که در طول این چهار سال با حمایت شما عزیزان و علیرغم مشکلات و موانع فراوان پیش رو لحظه ای از تلاش و کوشش برای سربلندی صنف غافل نگشتیم.

بدیهی است که به علت نبودن اتحادیه مستقل عینک سازان در استان و نیز بی تدبیری و مدیریت ضعیف صنف در سالهای گذشته در کشور امروزه صنف عینک از مشکلات زیادی رنج می برد. همچنین همکاران عینک ساز تاوان سودجویی معدود افرادی را می دهند که به خاطر منافع شخصی خود صنف را به مخاطره انداخته و می اندازند و مسلم است که تلاش اتحادیه در سربلندی و عزت صنف عینک سازی آنان را نگران ساخته که مبادا منافع نا مشروع خود را از دست بدهند.

با توجه به این مسائل و مشکلات و نیز تازه تاسیس بودن اتحادیه تلاش نمودیم تا در این چهار سال به مصداق:               ((خشت اول گر نهد معمار کج             تا ثریا می رود دیوار کج ))

خشتهای اول این بنا را با دقت و صلابت بنا نهیم...

در این راستا در روز افتتاح اتحادیه در 11 بهمن ماه سال 91 مسیر فعالیت اتحادیه را در دو بخش عمده 1–قانونمندی 2– ارتقاء سطح علمی و فنی همکاران، با توجه به شرایط حساس و شکننده و تهدید هایی که از جوانب مختلف متوجه صنف بود ترسیم نمودیم که خوشبختانه در این سالها هیئت مدیره اتحادیه بر اساس عهدی که با شما همکاران عزیز در پیشگاه خداوند متعال برای تلاش و مجاهدت در راه رفع مشکلات صنف و عزت و سربلندی عینک سازان بسته بود لحظه ای آرام نگرفته و علیرغم تمام کارشکنی ها و مشکلات، اقدامات بسیار خوبی نیز انجام داده است ولی هنوز راه زیادی برای رسیدن به آن اهداف و نیز ایجاد امنیت کامل شغلی و زمینه برابر کار برای تمامی فعالان مجاز در صنف نه افراد خاص و نورچشمی و دوستان و آشنایان، پیش رو داریم.

برای اثبات تلاش بی وقفه هیئت مدیره اتحادیه چه دلیلی بالاتر از کسب عنوان اتحادیه برتر کشوری می تواند وجود داشته باشد. همانطور که در روز افتتاح نیز اعلام کرده بودیم که باید اتحادیه عینک سازان و عینک فروشان استان آذربایجان غربی در سال سوم تاسیس خود، اتحادیه برتر کشور باشد، خوشبختانه با عنایت خداوند متعال و حمایت شما عزیزان در سال 1393 از میان نزدیک به 9000 اتحادیه صنفی در کشور افتخار کسب رتبه اتحادیه برتر کشوری نصیب ما و کل جامعه عینک سازان کشور گردید و همین است که امروز دیگر در استان ما عینک سازی زمینی نیست که هر کس بخواهد غیر قانونی وارد آن شود و در بازی قوانین خود را به اجرا بگذارد.

در طول این چهار سال در کنار کارهای زیادی که انجام شد برخی کارها نیز از جمله جمع آوری واحد های عینک فروشی از مطب چشم پزشکان به سبب دلایل مختلف از جمله عدم همکاری برخی نهاد ها مانند اتاق اصناف مرکز استان و یا برخی ادارات در اجرای دقیق قانون توفیق حاصل نگردید و یا در امر راه اندازی کاردانی عینک سازی علیرغم تلاش های زیاد هنوز موفقیت کامل حاصل نشده است ولی اطمینان کامل دارم که با عزم هیئت مدیره اتحادیه و با همدلی و یاری شما همکاران محترم در ادامه راه فائق آمدن بر این مشکلات دور از دسترس نخواهد بود. عزیزان من فراموش نکنیم که همه ما مسافران یک کشتی می باشیم و باید تلاش نماییم تا این کشتی را از این طوفان مشکلات به ساحل امن نجات برسانیم که در غیر اینصورت همه آسیب خواهیم دید و این میسر نیست مگر با ترجیح دادن منافع صنفی و جمعی بر منافع شخصی خود و عدم همکاری با افراد فرصت طلب و سودجوئی که همیشه منافع صنف را فدای منافع شخصی خود نموده اند، که در آن صورت شاهد توسعه و پیشرفت و رونق پایدار در صنف خواهیم بود.

امروزه شرایط سخت حاکم بر اقتصاد کشور و نیز رکود سنگین حاکم بر بازار عرصه را بر همه ما تنگ نموده است ولی فراموش نکنیم که گروه ها و صنوف مختلف، بزرگی، دانایی و برتری خود را در چنین مواقعی به اثبات می رسانند. مگر نه اینکه صنف عینک سازی به قول دکتر جهانگیرزاده صنف فاخری می باشد، مگر نه اینکه همکاران ما انسانهایی باسواد و مدیران لایقی هستند، مگر نه اینکه ما یک خانواده بزرگ و منسجم بنام جامعه عینک سازان و عینک فروشان می باشیم، پس با اتحاد، همدلی و همکاری و تبدیل رقابتها به رفاقت و گلایه ها به دوستی و محبت، دست در دست هم بایاری خداوند متعال و امید به آینده و نیز میدان ندادن به تعداد انگشت شماری که فقط به منافع خود می اندیشند حتما میتوانیم بر این شرایط سخت نیز غلبه نماییم.

در واقع مجموعه اصناف کشور با مشکلات عدیده ای دست به گریبان می باشند که یکی از علل اساسی آن ضعف مدیریت سنتی اصناف در طول تقریبا 30 سال گذشته بوده است، لذا امروزه گذر از سیستم مدیریت سنتی به سیستم مدیریت علمی، کارآمد و شفاف در سطح مدیریت کلان و خرد اصناف یک ضرورت می باشد تا بتوانیم در روابط پیچیده اقتصاد امروز که از علم و تکنولوژی جدید بهره می جوید پاسخگوی خوبی برای حل مشکلات مختلف اصناف کشور باشیم، که نیل به این مقصود،مشارکت و همکاری تمام اصناف کشور را میطلبد.

در اینجا لازم میدانم که از برادر بزرگوارم دکتر جواد جهانگیرزاده نماینده وقت مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی که قبل و بعد از تشکیل اتحادیه همیشه حامی این اتحادیه بودند و همچنین از آقایان مهندس اسکندری مدیر کل و مهندس دهقان معاونت محترم امور بازرگانی داخلی و توسعه تجارت و مجموعه سازمان صنعت معدن و تجارت استان، حسن خانی فرماندار محترم شهرستان ارومیه، سرهنگ عزیزی ریاست محترم و نیز مجموعه اداره اماکن، اصغرزاده ریاست محترم شورای اسلامی استان، سرهنگ عباس زاده مسئول محترم سازمان بسیج اصناف استان، هیئت رئیسه محترم اتاقهای اصناف شهرهای استان، اقوامی مدیر کل محترم سازمان تعزیرات حکومتی، مهندس جباری مدیر کل و مهندس فتحی معاونت محترم سازمان میراث فرهنگی استان، مهندس ضیائیان مدیر کل محترم سازمان هواشناسی استان، سازمان صدا و سیما، ریاست و معاونت محترم سازمان جهاد دانشگاهی کشور، ریاست و معاونت محترم آموزشی جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، ریاست و معاونت محترم آموزشی جهاد دانشگاهی استان، ریاست محترم و مجموعه مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، مدیر و مجموعه بازرسی و نظارت اصناف و بویژه از ریاست، دبیر و اعضای محترم کمیسیون نظارت مرکز استان بخاطر همکاری صمیمانه ایشان با اتحادیه تشکر نمایم.

در پایان با تشکر از همکاران خوبم در هیئت مدیره اتحادیه که تمام توفیقات چهار ساله مدیون زحمات و تلاشهای ایشان می باشد ضمن طلب عفو و پوزش از کاستی ها و قصورات خود، از تمامی همکاران بخاطر متانت و ارائه طریق و راهنمایی در طول این مدت تشکر نموده و به عنوان عضو کوچکی از این خانواده از همه شما عزیزان می خواهم که با دقت گزارش پیش رو را مطالعه نموده و با ارائه نقطه نظرات، انتقادها و پیشنهادهای خود ما را در پیمودن ادامه مسیر "که غایت آن امنیت کامل شغلی و رونق کسب و کار و در نهایت سربلندی صنف عینک در استان خواهد بود" یاری نمایید چرا که این اتحادیه به مانند نهالی نوپا برای ریشه دار و تنومند شدن نیاز مبرم به مراقبت داشته و خدای ناکرده با اندکی بی توجهی و اهمال، آینده مبهمی برای صنف رقم خواهد خورد. همچنین از کارمندان خوب و فهیم اتحادیه آقایان امیراحسان زینالی و مسعود امام وردی نیز به سبب تلاشهای صادقانه ایشان قدردانی می نمایم. در این گزارش فقط بخشی از اقدامات اتحادیه در این مدت را با تصویر نمونه برخی از اسناد حضورتان ارائه می نمائیم چرا که بیان همه اقدامات انجام شده از مجال این گزارش خارج می باشد.


یعقوب قاسم نژاد

رئیس اتحادیه عینک سازان و عینک فروشان

استان آذربایجان غربی

یکم اردیبهشت ماه 1396